Zapraszamy na pielgrzymkę do Grecji śladami św. Pawła i św. Andrzeja w terminie 15-27 października 2022 roku. Koszt: $2950.

Plan pielgrzymki

DZIEŃ 1. – 15.10.2022 – Wylot z Chicago do Aten.

DZIEŃ 2. – 16.10.2022 – Przylot do Aten. Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku. Wyjazd do Starożytnego Koryntu – miejsca gdzie mieszkał i nauczał przez 18 miesięcy św. Paweł Apostoł. Msza św. Zwiedzanie starożytnego Koryntu. Po drodze zobaczymy Kanał Koryncki. Przejazd na Argolidę na Peloponezie, starożytne Mykeny – ruiny miasta cywilizacji mykeńskiej, zamieszkanego niegdyś przez Achajów, założonego przez Perseusza, ściśle związanego z królem Agamemnonem, piękną Heleną i wojną Trojańską. Zobaczymy Bramę lwów i opisany przez naszego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego „Grób Agamemnona”. Zwiedzanie miasta Nafplio, pierwszej stolicy Grecji po wyzwoleniu z okupacji tureckiej. Przejazd do hotelu w Lutrakach. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 3. – 17.10.2022 – Śniadanie. Przejazd do Patry. Msza św. w kościele katolickim  pod wezwaniem św. Andrzeja. Zwiedzanie kościoła św. Andrzeja z jego relikwiami. Za głoszenie Ewangelii św. Andrzej zginął śmiercią męczeńską w Patrze na krzyżu w kształcie litery Χ od pierwszego słowa w języku greckim Χριστός (Chrystus). Kościół został zbudowany w miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni, w miejscu której został zabity św. Andrzej. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Patry. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 4.- 18.10.2022 – Śniadanie. Przejazd przez piękny most Rio, łączący Peloponez ze Starą Grecją. Przejazd do Kalambaki. Meteory– wiszące klasztory zawieszone między niebem a ziemią, w których toczy się życie monastyczne od średniowiecza. Zwiedzanie dwóch klasztorów. Po drodze zatrzymamy się w pracowni pisania ikon. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Kalambaki. Kolacja.

DZIEŃ 5. – 19.10.2022 – Śniadanie. Filipia – zwiedzanie starożytnych pozostałości wczesnochrześcijańskich, więzienia świętego Pawła, ruin bazyliki. Przejazd do miejsca gdzie święty Paweł ochrzcił pierwszą kobietę w Europie – Lidię. W tym miejscu została wybudowana Bazylika św. Lidi. Msza święta z odnowieniem sakramentu Chrztu Świętego. Przejazd do Kawali, dawne Neapolis.  Zwiedzanie obecnej Kawali –  miasta, skąd   św. Paweł rozpoczął swą podróż po kontynencie europejskim. Spacer uliczkami przepięknej starówki Kawali. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6. – 20.10.2022 – Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie wielokulturowych Tesalonik. Miasto zbudowane w 315 roku p.n.e. przez Kasandra, nazwane zostało na cześć siostry Aleksandra Macedońskiego. Wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki w Tesalonikach zosatły wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Miasto przez wieki było ważnym miejscem kulturowym, gospdarczym i militarnym. Za czasów rzymskich jedna z czterech stolic cesarstwa, a w latach 1941-44 zwane przez Żydów „Drugą Jerozolimą”. Zobaczymy Łuk Galeriusza zbudowany dla uczczenia zwycięstwa nad Persami, Białą Wieżę wybudowaną na polecenie osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, symbolu miasta w której obecnie znajduje się muzeum kultury bizantyjskiej.  Zakwaterowanie w hotelu w Tesalonikach. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 7. – 21.10.2022 – Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie starożytnych Delf ze świątynią Apollina. Delfy miejsce wyroczni, w której kapłanka Pytia siedząca na trójnogu udzielała rad dla pytających. Najważniejszą specjalnością wyroczni było ferowanie proroctw w sferze wielkiej polityki co przynosiło największe dochody dla Apollina. Obszar zabytkowy Delf można podzielić na trzy zasadnicze części. Święty okrąg Apollina, okrąg Ateny Pronaja zwany Marmarii oraz ruiny miasta. Zakwaterowanie w hotelu w Arachowej, uroczym górskim miasteczku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8. – 22.10.2022 – Śniadanie. Przejazd do Aten. Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego z najstarszych miast kraju, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki. Zwiedzanie rozpoczniemy od Partenonu wybudowanego na wzgórzu Akropol, Erechtejonu, Monumentalnych Propylej. Wejście na Aeropag, gdzie św. Paweł przemawiał do Ateńczyków. Nowe Muzeum Akropolu, wielka duma Greków. Zgromadzone są tam setki przepięknych posągów sprzed 2500 lat, fragmenty świątyń, elementy dekoracyjne budynków i słynne Kariatydy, do dziś zachwycające miliony turystów swoim pięknem, elegancją i doskonałością. Potęga myśli technicznej starożytnych Greków jest w zasięgu wzroku. Kierujemy się do Kalimarmaro, antycznego stadionu, areny pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, widowiskową zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma; ateńską trylogię, czyli trzy najbardziej okazałe budynki XIX wieku – Akademię, Uniwersytet i Bibliotekę Narodową. Po zwiedzaniu chwila na zakupy i spacer po wąskich uliczkach Plaki. Zakwaterowanie w hotelu w Atenach. Kolacja. Dla chętnych „Wieczór grecki”  za dodatkową opłatą (35€ od osoby) –  tańce ludowe z różnych regionów Grecji, wino, przystawki, danie główne i deser.

DZIEŃ 9. – 23.10.2022 – Wypłynięcie z portu w Pireusie, rejs na Santorini. Przejazd z portu na wyspie do Oia, bajecznego miejsca wyglądającego jak dzieło sztuki     z wąskimi uliczkami, białymi domkami, pełnego galerii i małych sklepików. Kuszące do pozostania tu na zawsze i rozkoszowania się widokami zarówno w dzień jak też w trakcie magicznego zachodu słońca. Santorini nocą rozjaśniona tysiącami świateł. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

DZIEŃ 10. – 24.10.2022 – Śniadanie. Dla chętnych za dodatkową opłatą (50€ od osoby)  rejs na czynny wulkan Nea Kameni. Doświadczymy charakterystycznego zapachu siarki wydobywającego się z krateru wulkanu. Będziemy podziwiać wulkaniczny krajobraz, lazurowe morze i formacje powulkaniczne. To wybuch tego wulkanu spowodował tak olbrzymie zmiany w topografii wyspy. Fala tsunami powstała po wybuchu wulkanu sięgała do 200 metrów wysokości i dotarła nawet do Krety, powodując zniszczenia. Możliwość kąpieli w słynnych gorących zródłach nasyconych siarką przy Palia Kameni, z temperaturą sięgającą 33 stopni Celcjusza. Transfer do hotelu. Obiadokolacja.

DZIEŃ 11. – 25.10.2022 – Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę po wyspie. Zwiedzimy Firęstolicę Santorini, zbudowaną na wysokości 260 metrów nad poziomem morza. Spacer po wąskich uliczkach wśród białych domków z niebieskimi dachami, z widokiem na wulkan i lazurowe wody Morza Egejskiego, widok zapierający dech w piersiach. Zwiedzanie „Muzem Wina” z degustacją. Jedyne w swoim rodzaju muzeum, mające wyjątkowe położenie, ten naturalny labirynt znajduje się 8 metrów pod ziemią i ma 300 metrów długości. Budowa muzeum trwała dwadzieścia jeden lat. Na koniec wycieczki zapraszamy gości do spróbowania najlepszych win wyprodukowanych w tej  winiarni. Powrót do hotelu i wypoczynek nad morzem. Kolacja.

DZIEŃ 12. – 26.10.2022 – Śniadanie. Przejazd do miejscowości Pyrgos. Zobaczymy typowe zabudowania forteczne Cyklad, pozostałość czasów panowania weneckiego. Na szczycie twierdzy stoi zamek (Kasteli), zrujnowany przez trzęsienie ziemi prawie pół wieku temu. W najwyższym punkcie wyspy klasztor Proroka Eliasza, zbudowany  w 1711 roku. Następnie pojedziemy do Profiti Ilias, najwyższego miejsca na Santorini – 567m n.p.m. Będziemy podziwiać przepiękny widok na całą wyspę, a przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć pobliskie wyspy. Po drodze do „Czerwonej plaży” odwiedzimy Megalochori – tradycyjną wioskę z brukowanymi uliczkami, urokliwymi kościółkami i przepiękną dzwonnicą. „Czerwona plaża” to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Otaczające skały o czerwonym zabarwieniu dają niesamowite wrażenie dla wypoczywających turystów. Transfer do portu, rejs do Pireusu. Transfer do hotelu w Atenach. Obiadokolacja

DZIEŃ 13. – 27.10.2022 – Transfer na lotnisko w Atenach. Wylot do Chicago.

Opiekun duchowy pielgrzymki ks. Tomasz Ludwicki SChr – proboszcz parafii pw. św. Władysława w Chicago

Cena: $2950

Cena zawiera:

  • Przelot z Chicago do Aten, w obie strony
  • Noclegi  w hotelach 3***i 4****,  pokoje dwuosobowe.
  • Podatek hotelowy
  • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadanie i obiadokolacja
  • Transfer klimatyzowanym autokarem według programu
  • Bilety na prom – rejs na Santorini
  • Wycieczkę na „Czerwoną Plażę” (Santorini)
  • Zachód słońca (Santorini)
  • Wizyta w museum wina z degustacją wina
  • Bilety wstępów do miejsc zwiedzanych według programu
  • Podstawowe ubezpieczenie medyczne na terenie Grecji
  • Opłata przewodników w miejscach zwiedzanych, opieka polsko – języcznego przewodnika
  • System audio do słuchania przewodnika
  • Codzienna Msza święta –  rezerwacja miejsc w kościołach (w miarę dostępu) lub w hotelach

Cena nie zawiera:

 • Zwyczajowych napiwków
 • Dla chętnych: Wieczór grecki  35 €
 • Rejs na wulkan 50 € (Santorini)
 • Prywatnego ubezpieczenia – pełnego ubezpieczenia medycznego na czas przelotu i podróży, ubezpieczenia na wypadek zagubienia  bagażu, przerwy w podróży, itp.
 • Personalnych wydatków
 • Posiłku  popołudniowego  – lunch
 • Kosztu  ewentualnych testów na Covid-19
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego

Zapisy i informacje pod numerem (630) 292-3332 Trinity Journeys (Czarek)

Przy zapisie wymagana jest kopia paszportu ważnego minimum sześć miesięcy od daty wyjazdu oraz depozyt w kwocie $ 1000. Pozostałą kwotę należy wpłacić w dwóch ratach do 15 sierpnia. Na 60 dni przed wyjazdem zwracamy 75% ceny; 30 dni od wyjazdu nie ma zwrotów kosztów.

Pielgrzymka do Grecji